آموزش باستان شناسی

» معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسیباستان شناسی و ذکر و دعاهای قرآنی

توضیحات

در این پست از سایت antique-book-treasure.ir معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسی را برای شما عزیزان قرار دادیم . رشته باستان شناسی یکی از رشته های جذاب و ماجراجویانه میباشد . دانشجویان رشته باستان شناسی با توجه به علاقه ای که به کشف اثار باستانی دارند به این رشته جذب می شوند . در ادامه مطلب با معرفی کامل رشته دانشگاهی باستان شناسی و مقطع کاردانی و کارشناسی و کارشناس ارشد و دکتری باستان شناسی + رتبه لازم برای قبولی در کنکور رشته باستان شناسی برای دانشجویان + شرایط کار و وضعیت بازار کار برای دانشجویان رشته باستان شناسی در ایران + دروس و کتابهای رشته باستان شناسی + نحوه پذیرش دانشگاهای ارائه دهنده رشته باستان شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری + معرفی منابع مناسب کنکور نیمه متمرکز سراسری رشته مجموعه باستان شناسی + ظرفیت پذیرش رشته مجموعه مجموعه باستان شناسی کارشناسی ارشد ۹۶ – ۹۷ + دانشگاه های آزاد و دولتی که پذیرش دانشجویان در رشته باستان شناسی را میکنند و … آشنا خواهید شد .

معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسی

معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسی

معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسی,معرفی رشته باستان شناسی,شرایط تحصیل برای دانشجویان رشته باستان شناسی در ایران,بازر کار رشته باستان شناسی در ایران,دروس و کتابهای رشته باستان شناسی,مقاطع تحصیلی کاردانی کارشناسی ارشد و دکتری رشته باستان شناسی,رتبه لازم برای قبولی در کنکور رشته باستان شناسی در دانشگاه,دانشگاه های آزاد و دولتی برای پذیرش دانشجویان در رشته باستان شناسی,آشنایی با رشته باستان شناسی,رشته باستان شناسی کشف آثار باستانی و تاریخی,توانايي هاي مورد نياز و قابل توصيه برای رشته باستان شناسی,داشتن اطلاعاتي مناسب در زمينه تاريخ و جغرافياي ايران و كشورهاي همسايه در رشته باستان شناسی,وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر (كارشناسي ارشد و …) رشته باستان شناسی,آينده شغلي و بازار كار رشته باستان شناسی,پيش بيني وضعيت آينده رشته باستان شناسی در ايران,دروس پايه رشته ی باستان شناسي,دروس اختصاصی و عمومی رشته باستان شناسی

معرفی رشته باستان شناسی,بازار کار رشته باستان شناسی در ایران,رتبه لازم برای قبولی در کنکور باستان شناسی

باستان شناسي از يك سو مسير تاريخ را تعيين مي كند و از سوي ديگر مادر تاريخ است. روشن كردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادي، فرهنگي، اجتماعي، سياسي و يا مذهبي از اصول اساسي اين رشته است. هدف از تحصيل در اين رشته، تربيت نيروي متخصص و كارآمد براي بررسي و شناسايي آثار تاريخي و كاوشهاي باستان شناسي در مناطق مختلف كشور، همچنين تامين كادرهاي تحقيقي، فرهنگي و هنري سازماني مربوط مي باشد. رشته باستان شناسي در مقطع كارشناسي به مطالعه آثار باستاني سه دوره پيش از تاريخ، تاريخي و اسلامي     مي پردازد. دانشجويان در طي چهار سال با آثار باستاني دوران پيش از تاريخ ايران، بين النهرين و مصر و تمدن و فرهنگ اسلامي آشنا مي شوند.

کشف يک اثر جديد، هدف غايي هر باستان شناس است. هدفي که با کار و تلاش در گرماي کوير و در سرماي کوهستان و با تحمل سختي ها و مشکلات بسيار مي توان به آن دست يافت.

توانايي هاي مورد نياز و قابل توصيه

توانايي علمي: داشتن اطلاعاتي مناسب در زمينه تاريخ و جغرافياي ايران و كشورهاي همسايه و همچنين تسلط به زبان انگليسي براي دانشجويان اين رشته ضروري به نظر مي رسد.

توانايي جسمي: باستان شناسي با كار و تلاش در گرماي كوير و در سرماي كوهستان و با تحمل سختي ها و مشكلات بسيار همراه است. معروف است كه مي گويند باستان شناسي ۵۰ درصد روي زمين و ۵۰ درصد زيرزمين است. به همين دليل باستان شناسي نمي تواند براي افراد علاقمند به پشت ميز نشيني رشته مناسبي باشد.

علاقمنديها: باستان شناس بايد علاقمند به كار در طبيعت باشد. يعني اگر جواني عاشق كاوش و جستجو و كشف مجهولات و نقاط تاريك تاريخ گذشته نباشد، نمي تواند در اين رشته موفق گردد.

وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر (كارشناسي ارشد و …)

رشته باستان شناسي در ايران تا مقطع دكترا تحصيل مي شود. اين رشته هم در مقطع كارشناسي ارشد و هم در مقطع دكتراي تخصصي در ايران تدريس مي شود.

رشته هاي مشابه و نزديك به اين رشته

با توجه به ماهيت و نوع خاص اين رشته، به نظر مي رسد كه رشته هايي نظير: مديريت جهانگردي، تاريخ و جغرافيا، موزه داري، مرمت و احياي بناهاي تاريخي و … نزديك تر به اين رشته مي باشند.

آينده شغلي و بازار كار

کشور ايران با وجود جاذبه هاي فرهنگي بسيار سالانه تنها چندهزار نفر جهانگرد را جذب خود مي کند. ايران بهشت باستان شناسي است اما در بازار جهاني توريست، حضوري کمرنگ داريم.

اما چرا اين سرمايه زوال ناپذير در کشور ما شکوفا نشده است؟

براي رونق بازار جهانگردي بايد به مسائل بسياري توجه نمود که بعضي از آنها خارج از کار يک باستان شناس است. اما آنچه به رشته  باستان شناسي باز مي گردد، گمنام ماندن جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي ايران مي باشد. تا جايي که نه تنها جهانگردان بلکه حتي مردم کشورمان نيز با بسياري از آثار تاريخي و فرهنگي ايران بيگانه هستند و اين به دليل آن است که معرفي و حفظ آثار باستاني بر عهده باستان شناسان نيست. يعني در حالي که ما تعداد قابل توجهي فارغ التحصيل باستان شناسي بيکار داريم، بسياري از آثار باستاني کشور ما هنوز شناسايي و ثبت نشده است و حتي آثار ثبت شده نيز، بخوبي حفظ و يا معرفي نمي شوند.

در بسياري از کشورهاي دنيا مسائل مربوط به حفاري و حفاظت از ميراث فرهنگي هر شهر برعهده شهرداري است تا شهرداري با ايجاد بخش باستان شناسي و با جذب فارغ التحصيلان رشته باستان شناسي در آن، به اين مهم بپردازد. اما در کشور ما متولي باستان شناسي، سازمان ميراث فرهنگي کشور است و اين مرکز هم دامنه فعاليت هايش محدود مي باشد و در نتيجه تعداد اندکي از فارغ التحصيلان آن هم در سطح کارشناسي ارشد، جذب اين مرکز مي شوند.

با وجود اين که در کشور ما زمينه هاي ملي رشته باستان شناسي وجود دارد و ما داراي فرهنگ و پيشينه پرباري هستيم و بايد حداقل در منطقه، باستان شناسي ما حرف اول را بزند اما متأسفانه در زمينه مطالعات باستان شناسي بسيار ضعيف عمل مي کنيم. به همين دليل به داوطلبان آزمون سراسري توصيه مي شود که اگر مي خواهند وارد دانشگاه شوند تا بعد از ليسانس پول يا کار راحتي به دست بياورند، رشته باستان شناسي را انتخاب نکنند. چون حداقل در سطح ليسانس موقعيت کاري اين رشته بسيار محدود مي باشد. اما اگر عاشق و شيفته تاريخ، تمدن و فرهنگ کشورشان هستند، بدانند که اين رشته آنها را راضي خواهد کرد.

پيش بيني وضعيت آينده رشته در ايران

به نظر مي رسد با توجه به گسترش روند جذب توريست و جهانگرد در ايران و پرداختن بيشتر به اين موضوع از جانب سازمانهاي مربوطه در طي سالهاي آينده شاهد شكوفايي اين صنعت باشيم و فارغ التحصيلان بيشتري در نقاط مختلف و كاوشهاي گوناگون مشغول به خدمت شوند ولي در مقطع فعلي همان مشكلات گفته شده از قبيل بيكاري و هم سنخ نبودن ماهيت كار با تواناييهاي فارغ التحصيلان همچنان به چشم مي خورد.

 

دروس پايه رشته ی باستان شناسي

تاريخچه علم باستان شناسي

بررسي تمدن هاي باستاني از نظر قرآن کريم

جغرافياي تاريخي

اصول و مباني انسان شناسي

اسطوره شناسي

تاريخ هنر از باستان تا آغاز اسلام

حفظ آثار باستاني

اصول و مباني باستان شناسي
 

دروس اختياري براي رشته باستان شناسي

فرهنگ ايران و باستان
   

فرهنگ و تمدن ساساني

فرهنگ مغول تا صفويه
   

هنر رنسانس
 

دروس اختصاصي براي رشته باستان شناسي

استخوان شناسي
   

باستان شناسي پيش از تاريخ ايران

ايران در آغاز شهرنشيني
   

باستان شناسي و هنر ايلام

باستان شناسي ايران در هزاره اول قبل از ميلاد
   

باستان شناسي و هنر ماد و هخامنشي

باستان شناسي اشکاني
   

باستان شناسي ساساني

باستان شناسي و هنر اسلامي ۱ و ۲ و ۳
   

فلزکاري دوره اسلامي

باستان شناسي پيش از تاريخ بين النهرين
   

هنر و معماري بين النهرين در دوران تاريخي

باستان شناسي مصر باستان
   

باستان شناسي و هنر آسياي صغير

سکه شناسي
   

شناخت مهر و تابلت

تاريخ هنر نقاشي در ايران
   

هنر يونان و روم باستان

حفاظت اشياء باستاني
   

باستان شناسي و هنر سرزمين هاي اسلامي

سير تحول خطوط و خواندن کتيبه هاي اسلامي
   

کتاب آرايي

هنر خاور دور
   

هنر هند باستان

خواندن خطوط باستاني
   

تکنيک و هنر سفالگري

طراحي و ترسيم مدارک باستاني
   

روش کاوش

موزه داري
   

کاوش در محل

طبقه بندي سفال
   

بررسي آثار باستاني

خواندن متون باستان شناسي
   

باستان شناسي و هنر قلمرو غربي اسلامي

مقدمه:

رشته باستان شناسی در ایران زیر  مجموعه رشته علوم انسانی به حساب می آید. البته از چند سال پیش دانشکده های هنر نیز اقدام به راه اندازی رشته باستان شناسی در مقطع کاردانی کردند.

برخی رشته باستان شناسی را با رشته تاریخ یکی می دانند یا اینکه این رشته را کاملا مشابه رشته تاریخ به حساب می آورند اما در این باره باید تاکید کنم که این دو رشته اگرچه مشابهت هایی باهم دارند اما یکی به حساب آوردن این دو اشتباه است.

رشته تاریخ با توجه با آثار موجود به بحث می پردازد امارشته باستان شناسی با توجه به حدسیات به کاوش می پردازد. باستان شناسان با توجه به یافته هایی که در کاوش ها به دست می آید می باید فرهنگ نحوه زندگی و حتی روابط اجتماعی گذشتگان را تدوین کنند.

باستان شناس فردی است که در محل های باستانی کاوش می کند، یافته ها را مورد مطالعه قرار می دهد و پس از تعیین ارزش مادی و معنوی و تخمین قدمت آثار، آن ها در بازار عتیقه فروش ها به فروش می رساند.

 در گذشته ای نه چندان دور، جامعه ما چنین دیدگاهی نسبت به باستان شناش داشت. در واقع مردم باستان شناس را با عتیقه فروش یا عتیقه جمع کن یکی می دانستند.  اما در حقیقت باستان شناس یک تاجر یا عتیقه جمع کن نیست. بلکه یک محقق است؛ محققی که شواهد لازم را برای تحقیقات خود از طریق بررسی، پژوهش و کاوش در نقاط مختلف جهان که روزی محل تردد، سکونت یا هر نوع فعالیت انسانی بوده است، به دست می آورد سعی دارد تا گذشته را براساس یافته های خود باز سازی کنند. در واقع روشن کردن گذشته هر جامعه از نظر فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی یا مذهبی بدون مرجعه به نظر باستان شناس دشوار یا غیر ممکن است.

زیر شاخه ها و کاربرد:

ر رشته باستان شناسی دانشجویان بیش از ۱۳۰ واحد درسی را در زمینه های پیش از تاریخ(دوره های پارینه سنگی، میان سنگی و نوسنگی)، دوره تاریخی و دوره اسلامی می خوانند.هم چنین دانشجویان یک فصل نیز که معمولا یکی دو ترم آخر دانشجویان می باشد، در محل های حفاری که دانشگاه در نظر می گیرد حضور یابند و مهارت هایی در این زمینه بیاموزند.

باستان شناسی در مقطع کارشناسی دارای گرایش و زیر شاخه خاصی نبوده و در طی دوره آموزشی چهار ساله کلیه درس ها در

هفت ترم ارائه می شود و یک ترم حفاری در محل ارائه داده می شود.

طی چندسال گذشته به طور متوسط در هر سال ۹۵ نفر ئر رشته باستلن شناسی پذیرفته شده اند. درضمن رشته باستان شناسی در ایران تا مقطع دکتری تدریس می شود.

داشتن اطلاعات مناسب در زمینه تاریخ و جغرافیای ایرا و کشور های همسایه و همچنین تسلط به زبان انگلیس برای دانشجویان این رشته دضروری به نظر میرسد.

باستان شناسی با کار و تلاش در گرمای کویر و در سرمای کوهستان  و تحمل سختی ها مشکلات بسیار همراه است. معروف است که می گویند باستان شناسی ۵۰ درصد روی زمین و ۵۰ درصد زیر زمین است. به همین دلیل باستان شناسی نمی تواند برای افراد علاقه مند به پشت میز نشینی مناسب باشد. باستان شناس باید علاقه مند به کار در طبیعت باشد. یعنی اگر عاشقی کاوش و جست و جو و کشف مجهولات و نقاط تاریک گذشته نباشد، نمی تواند در این رشته موفق گردد.

کاربرد این رشته از نام آن پیداست، این رشته در کشور ما که هنوز  بساری از آثار تاریخی آن کشف نشده می تواند جایگاه مناسبی داشته باشد.

رشته باستان شناسی در ایران:

تنها یک سال پی از تاسیس دانشگاه تهران، یعنی در سال ۱۳۱۴ ، رشته باستان شناسی در دانشکده ادبیات دائر شد و بدین ترتیب تدریس علمی باستان شناسی در ایران آغاز شد. بدین ترتیب زمینه ساماندهی پژوهش های باستان شناختی و اداره عملی آن در سطح کشور به وسیله فارغ التحصیلان ایرانی رشته باستان شناسی دانشگاه تهران فراهم آمد.

باستان شناسی با دستیابی به راه حل هایی که انسان گذشته برای مسائل گوناگون یافته بود به ما امکان می دهد تا به کمک ابزار نوین کارآمد ترین پاسخ ها برای مسائل مشابه امروزی بیابیم.

آینده شغلی، بازار کار، درآمد:

 در حال حاضر در حالی که ما تعدادزیادی فارغ التحصیل رشته باستان شناسی بیکار داریم، بسیاری از آثار باستانی کشور ما شناسایی و ثبت نشده است.  حداقل در سطح لیسانس موقعیت کاری این رشته بسیار محدود می باشد.

در کشور ما متولی باستان شناسی، سازمان میراث  فرهنگی کشور است که دامنه فعالیتش محدود می باشد و تنها تعداد اندکی از فارغ التحصیلان آن هم در سطح کارشناسی ارشد جذب این مرکز می شوند.

پس فارغ التحصیلان این رشته در درجه اول کادر مورد نیاز سازمان میراث فرهنگی کشور را تامین می کنند و پس از آن در وزارت ارشاد اسلامی، سازمان ایرانگردی و جهان گردی یا در وزارت اموزش و پرورش جهت تدریس و یا سازمان اوقاف و نقشه برداری شهری و…  مشغول به کار می شوند و در حال حاضر از نظر وضعیت درآمد در سطح متوسطی می باشند.

رشته های مشابه و نزدیک به این رشته:

با توجه به ماهیت و نوع خاص این رشته، به نظر میرسد رشته هایی نظیر: مدیریت جهانگردی، تاریخ و جغرافیا، موزه داری، مرمت و احیای بناهای تاریخی و.. نزدیکتر به این رشته است.  ( یاسمن پشتاره / دانشجوی باستان شناسی دانشگاه تهران)

واقعا برای کشورم ایران متاسفم که در این دوره و با وجود این سران کشور و خلاصه کردن همه چیز در دین و کشور های به اصطلاح برادر گذشتمون و به اجبار فراموش می کنند.

ارسام[۱۸/۵/۱۳۹۲] : اگه ميشه كامل درباره ي كار و درامدش توضيح دهيد من عاشق اين رشته هستم باتشكر

سروش[۲/۱۲/۱۳۹۲] : با سلام.خواستم بدونم اگه لیسانس باستان شناسی رو نداشته باشی با فوق لیسانس میتونی تو این رشته کار کنی؟!مرسی

صبا[۳۱/۱/۱۳۹۳] : من دیوونه این رشتم ممنون میشم اگه بیشتر راجع به این رشته توضیح بدین بگین ایا این رشته بورسیه میشه یانه یا جه نوع درسایی کتابایی رو میخونیم تو این رشته ویا فقط کاوشگری باید کرد باتشکر

علی خوش نظریان[۳۰/۲/۱۳۹۳] : سلام اگه بگم در سرتاسر جهان هیچ کس اندازه من عاشق این رشته نیست درو ۰۹۱۶۹۵۸۰۲۴۷به دلیل مشگلات مالی قادر به ادامه تحصیل نمیباشم

علی مرادی [۳/۳/۱۳۹۳] : سلام علاقه بسیارزیادی به این رشته دارم تا جایی که تعدادزیادی کتاب در این زمینه خریداری کرده ام تصمیم دارم در این رشته ادامه تحصیل دهم،مرا راهنمایی کنید بدانم در استان فارس این رشته تدریس می شود یا خیر؟ ممنون ممنون

امین[۱۳/۵/۱۳۹۳] : سلام من کنکور دادم و لیست دانشگاه های دولتی و غیر دولتی رو واسم ایمیل کنید.مرسی ممنون

فرید کرم زاده[۲۹/۵/۱۳۹۳] : ممنون از راهنماییتون خیلی به دردم خورد

danial.afkhami@ yahoo.com[1/8/1393] : خیلی خوب بود واقعا از این مطلب استفاده کردم

silva[6/1/1394] : سلام خوبين من رشته تاريخ ايران باستان درمقطع ارشد شركت كردم ميحاستم بدون شانس قبوليم جقده در كنكور دانشكاه ازاد كه فقط ي كد رشته داره كه اونم واحد شبستر ممنون ميشم جواب برايم ميل بفرمايين

فاطمه[۶/۲/۱۳۹۴] : خیلی دوست داشتم بدونم کدوم استان ها دانشکده این رشته مورد علاقه من رو دارن ب جز تهران

هستی[۲۰/۲/۱۳۹۴] : سلام من عاشق این رشته ام و یک سال هستش که دارم درباره ی این رشته تحقیق میکنم و آخر سال دیگه انتخاب رشته دارم و میخوام همینو انتخاب کنم اگه میشه لیست دانشگاه هایی که این رشته رو دارن قرار بدین ممنونم

اراز[۴/۴/۱۳۹۴] : آیا باستان شناسی در دانشگاههای غیر انتفاعی تدریس می شود

سهند[۴/۴/۱۳۹۴] : سلام بر استادان محترم می خواستم بدونم این رشته باستان شناسی در منطقه ارس تدریس میدهند

سیما[۲۵/۵/۱۳۹۴] : سلام می خواستم بدونم چه دانشگاهایی این رشته رو تدریس مو کنند و لطفادرباره ی بازار کارش بیشترتوضیح دهید.

حسن [۱۷/۷/۱۳۹۴] : سلام من بيست وهفت سال شغلم اين وبه اين رشته علاقه دارم وديپلم من گرافيك ميخواستم ببينم من باسن ٣٤سال سن اياموفق ميشم چطورى بايد درسهام پاس بكنم ممنون ميشم من راهنمايى كنيد

محمد[۲۲/۷/۱۳۹۴] : من همین رشته رو دانشگاه شهید چمران اهواز میخونم خیلی رشته باحالی هست میخواستم بدونم دانشگاه شیراز چه موقع این رشته رو میپذیره

محمدصادق باستانی فر [۵/۸/۱۳۹۴] : سلام و مرسی از توضیحاتان میخواستم بپرسم من با سن ۴۹ سالگی با توجه به علاقه ام میتوانم این رشته رادر مقطع کارشناسی ادامه بدم اخه لیسانسه سال ۷۲ رشته مدیریت هستم دانشگاهای بدون کنکور تهران واطراف ان را با تاریخ ثبت نام لطفا ذکر بفرمایید

رضا علی یار[۱۰/۸/۱۳۹۴] : سلام.تشکر از توضیحات مختصر ومفیدتون.من کارشناسی معماری خوندم واز فنی حرفه ای وارد دانشگاه شدم.منظورم اینه که در رشته مثلا انسانی از دبیرستان دیپلم نگرفته ام.علاقه زیادی به رشته باستان شناسی دارم.میخواستم ببینم امکان ورود به رشته باستان شناسی چه در موسسات دولتی یا آزاد وجود داره.اگه وجود داره من ساکن کردستانم یااز استانهای هم جوار موسسه ای هست که این رشته را ارائه کنم.اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

جهانگیرصادقی[۱۴/۱۰/۱۳۹۴] : من ۶۳سال سن دارم.مدرکم دیپلم هنرستان .بازنشسته هستم علاقه زیادی به رشته باستان شناسی دارم میخواهم بقیه عمرخودراصرف این کارکنم مراراهنمایی فرمایید.باتشکر

مجید نامداری[۲۴/۱۰/۱۳۹۴] : سلام من دیپلم کامپیوتر دارم خیلی به این رشته علاقه دارم الان ۳۲سال دارم دوس دارم این رشته رو بخونم نمیدونم چه دانشگاه هایی این رشته رو داره و اینکه میتونم با دیپلم کامپیوتر این رشتا رو ادامه بدم؟؟؟؟ اگه میشه لطفا راهنماییم کنین

امیر حسین محبی[۲/۱۱/۱۳۹۴] : من دیپلم کاردانش رشته حسابداری دارم میشه راهنمایی کنید الان چه جوری وکدوم دانشگاه ها رشته باستان شناسی بنده راپزیرش میکنن ممنون از لطف شما

محمدرضا[۲۰/۱۱/۱۳۹۴] : سلام من دیونه این رشته ام ولی نمیدونم چطوری باید تو این رشته درس بخونم من دیپلمه تجربی دارم لطفا راهنمایی کنید

مریم[۱۳/۱/۱۳۹۵] : سلام با تشکر از اطلاعاتتون لطفا فهرست دانشگاه هایی که این رشته پذیرش دارن را برایم میفرستین

عای[۲۱/۳/۱۳۹۵] : ] : سلام علاقه بسیارزیادی به این رشته دارم تا جایی که تعدادزیادی کتاب در این زمینه خریداری کرده ام تصمیم دارم در این رشته ادامه تحصیل دهم،مرا راهنمایی کنید بدانم در استان فارس این رشته تدریس می شود یا خیر؟ ممنون ممنون

saeid[23/3/1395] : خودتون رو علاف این رشته نکنید ، بهتره بگم خودتون و آیندتون رو تباه نکنید توی این رشته ، هیچ جایگاهی توی ایران نداره و هیچ اهمیتی به این رشته داده نمیشه توی ایران ، بازار کار اصلا نداره هرچی هم نیرو بخان بگیرن همش پارتی بازی هست و به شدت زیر ابزنی و نامردی توی این رشته زیاده ، من بعد از ۱۶ سال علاف کردن خودم توی باستان شناسی رفتم سراغ یه رشته دیگه ، من دیگه اینقدر از جو باستان شناسی متنفر شدم که حتی دکتری رو رها کردم به امان خدا. خودتون رو بدبخت نکنید ، یه زمانی من واسه ادامه تحصیل از ایران میخاستم برم یه دوستی داشتم که همکاسم بود و کارمند میراث بود یه روز دیدمش توی دانشگاه بهش گفتم دارم میرم فلان جا واسه ادامه تحصیل ، پرسید میخای باستان شناسی ادامه بدی ؟ گفتم اره عاشق باستان شناسیم. با عصبانیت و لحن بسیار تندی بهم گفت احـــــمـــق توی که داری این همه هزینه میکنی بری یه کشور دیگه بخونی برو یه رشته دیگه بخووون اوی باستان شناسی هیچی نیست عمر خودتو حروم باستان شناسی نکن. من که از برخوردش یه کم جا خورده بودم بهم با همون عصبانیت گفت من اگر اینجور بهت میگم دوستت دارم که میگم وگرنه برو پولتو حروم کن، منه احــــــمـــــق که عاشق باستان شناسی بودم رفتم دنبال رشته مورد علاقه خودم یعنی همین باستان شناسی ، بعد از این که فوق رو گرفتم و دانشجوی دکتری شدم برگشتم واسه کار اما چی بگم که نگفتنش بهتره…. حتی مصاحبه کننده ها سواد خوندن رزومه من هم نداشتن چه برسه به …… خلاصه که باستان شناسی رو واسه دل خودتون بخونید و هیچ وقت روش واسه اینده شغلی و کار حساب نکنید که بعد از سالهای سال میرسید به نقطه صفر ، زمان و عمر و بهترین موقعیتها از دست رفته و شما هنوز اول راهید

مصطفی[۹/۵/۱۳۹۵] : با سلام خدمت دوستان عزیز …لیست دانشگاه های رشته باستان شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز تهران دانشگاه های ازاد البته بعضی از انهو دانشکده های هنر که البته اگه داخل این دانشگاه ها ادامه تحصیل ندید بهتره ممنون و تشکر از شما .

مصطفی[۱۴/۵/۱۳۹۵] : با سلام ..لطفا دربارهیاه این رشته و نیاز یا سطح نیاز به زبان انگلیسی. توضیحآتی بدین ممنونم .

faryad[19/7/1395] : سلام به دوستان و بزرگواران عزیز خواستم بدونم من که دیپلم رشته علوم تجربی رو دارم میتونم به رشته باستان شناسی در دانشگاه وارد بشم و ادامه تحصیل بدم؟ پول و بازارکار این رشته واسم مهم نیست فقط علاقه زیادی به این رشته دارم و عاشق این رشته هستم .هرکدام از عزیزانی که اطلاعات بالا و کاملی از این رشته داره ممنونم میشم اگه راهنماییم کنید .

توضیحات
به این مطلب امتیاز دهید.
5 / 0
[ 0 رای ]
بازدید : 122 views بار دسته بندی : باستان شناسی تاريخ : ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،